VAJİNİSMUS VE CİNSEL TERAPİ

 

VAJİNİSMUS

 
Erteleme ve reddetme reaksiyonu olarak tanımlayabileceğimiz vajinismus, günümüzde evli çiftlerin yüzde onunu etkileyen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
Cinsellik ile ilgili olumsuz otomatik düşüncelerin zihinden geçtiği, korku duygusunun eşlik ettiği, bedenin kasılma tepkisi verdiği ve kaçınma davranışıyla kendini gösteren bu durum; terapiye istekli ve işbirliği yapan çiftlerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Günümüzde toplumumuzda yeni evlenecek çiftlere cinsel bilgilendirmenin doğru kaynaklardan doğru şekilde yapılamıyor olması sorunun başlıca nedenlerinden birisidir.
Vajinismus ve ağrılı cinsel ilişki durumlarında soruna ortak olarak çift ile cinsel terapi yapılarak önce olumsuz düşünceler, yanlış bilgiler düzeltilebilmekte ardından duygular ve beden tepkileri yeniden yapılandırılmakta sonuçta da cinsel davranış sağlıklı bir döngü haline gelmektedir.
Zihin, kalp, beden ve ruhun bütünsel değerlendirilmesi sorunun üstesinden gelmede anahtar rol oynamaktadır.

 
 

ORGAZM OLAMAMA

 
Cinsel ilişkide tatmin olamama olarak tanımlanan orgazm olama; bedene yabancılaşma, insanın doğasından uzaklaşması hastalığıdır.

Çiftlerle öze dönüş, beden farkındalığı, uzak doğu cinsel öğretilerinin paylaşılması etkin tedavi sağlamaktadır.

Orgazm insanın ruhsal deneyiminde zirve noktasına ulaşmasıdır. Zamandan ve mekandan kopuş farklı alemleri seyre dalma olarak tarif edilebilir.